Odcinek 1 - Tajemnice Enigmy

dodano: Poniedziałek, 04/07/2016 16:07


Każdy, kto uczył się historii wie, że dzięki naszym, polskim matematykom udało się zakończyć wcześniej II Wojnę Światową. Maszyna szyfrująca Enigma spędzała sen z powiek aliantom, którzy przez wiele lat próbowali złamać algorytm, jakim posługiwali się Niemcy.

Muzeum Techniki i Przemysłu kryje w sobie wiele tajemnic, a wśród nich maszyny i urządzenia, których obecność w naszej, polskiej historii jest bardzo mocno nakreślona. Jednym z tych tajemniczym urządzeń jest maszyna szyfrująca Enigma, wykorzystywana przez Niemców do szyfrowania wiadomości w trakcie II Wojny Światowej. Dzisiaj na terenie Polski znajduje się tylko 10 egzemplarzy maszyny szyfrującej Enigma, a egzemplarz będący w zbiorach Muzeum Techniki i Przemysłu w Warszawie jest w pełni sprawny i gotowy do szyfrowania.
Zapraszam do obejrzenia filmu prezentującego zasadę działania maszyny szyfrującej Enigma, który powstał dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Wspierania Techniki Polskiej oraz Muzeum Techniki i Przemysłu.
Film został zrealizowany w ramach kampanii "Ratujemy Muzeum Techniki" prowadzonej przez SWTP.
Jeśli jeszcze nie poparłeś petycji dotyczącej utrzymania Muzeum, przyłącz się do kampanii, oddaj swój głos i odwiedź Muzeum Techniki i Przemysłu.


Video